Mor anholdt og låst inde i 7 timer – fordi hun tog sine børns iPads

Marcus Dam

1 dag siden

|

13/04/2025
Udland
Modelfoto: Shutterstock
Modelfoto: Shutterstock
En 50-årig historielærer blev sat i en fængselscelle i syv og en halv time, efter hun havde gjort det, som mange forældre nok har prøvet.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Nemlig at tage børnenes iPads.


Pågrebet som kriminel – for at være mor


Vanessa Brown, mor til to og lærer af profession, tog sine døtres tablets for at sikre sig, at de kunne fokusere på skolen. Men kort efter stod politiet foran døren, og hun blev anholdt – mistænkt for tyveri.

Hun blev ført til politistationen i Staines, hvor hun blev visiteret, fik taget fingeraftryk og sad alene tilbage i en celle, mens hendes datter blev hevet ud af undervisningen.

“Det var fuldstændig ødelæggende og dybt traumatiserende,” siger Vanessa Brown i et interview med LBC ifølge Daily Mail.


Vanessa blev først løsladt efter 12 timers mareridt og fik besked på, at hun ikke måtte have kontakt med sine egne børn – midt op til Mors Dag. Og det hele startede, fordi børnenes far havde meldt to iPads stjålet.

Men iPads'ene tilhørte altså børnene selv – og var blot blevet konfiskeret af moren for at holde fokus på lektierne.

“Det er skræmmende at tænke på, at politiet kunne rykke ud med flere biler og anholde mig på så tyndt et grundlag,” siger hun. “Det her kunne have været løst med en enkelt telefonsamtale.”

Politiet har siden indrømmet, at de gik for langt. En talsmand bekræfter, at kvinden havde ret til at tage enhederne fra sine egne børn, og at sagen nu er lukket.


Politikere kræver svar

Tidligere politichef og konservativt parlamentsmedlem Anthony Stansfeld kalder hændelsen “dybt pinlig” og kræver en undskyldning.

“Vi taler om en velanset lærer, ikke en eftersøgt forbryder. Det er helt skævt, at hun skulle låses inde i timevis,” siger han.

Sagen føjer sig til en række nylige episoder i England, hvor forældre er blevet mødt med hårdhændet politiindsats i situationer, de færreste ville kalde kriminelle.


Ads by MGDK