Forfærdelig timing: Pernille Vermund straffet for to år gammel sag

Mathias Busekist

120 uger siden

|

26/10/2022
Nyheder
Foto: Presse/Nye Borgerlige
Foto: Presse/Nye Borgerlige
De arbejder på at løse sagen.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Politikerne I Danmark har efterhånden alle tilføjet Facebook til deres arsenal. 

Det er ikke nogen hemmelighed, at det er blevet et vigtigt redskab til at nå ud til vælgerne - men for Nye Borgerliges formand, Pernille Vermund, kan det nu blive svært. 

Hun er - med kun seks dage tilbage af valgkampen - blevet straffet af Meta, selskabet bag Facebook, for et to år gammelt opslag på Facebook, hvor hun kritiserer DR for et "Deadline"-interview med  højrefløjsaktivisten Tommy Robinson.

Berlingske skriver, at straffen medfører en række begrænsninger, der bestemmer, hvad hun må gøre på sin Facebook-side. 

"For andre et meget belejligt tidspunkt – for mig er det et meget ubelejligt tidspunkt," siger Pernille Vermund til mediet.

Begrænsningerne omfatter et forbud mod at lave live-udsendelser samt et forbud mod at annoncere på Facebook resten af valgkampen. 

Tommy Robinson har været så omstridt, at man kan få et Facebook-opslag fjernet ved blot at skrive hans navn. 

Facebook besluttede dog at frede folketingsmedlemmer, der skriver Robinsons navn, men alligevel er Pernille Vermund blevet ramt. 

Meta bekræfter

Meta har bekræftet over for Berlingske, at Vermunds Facebook-side er blevet begrænset. 

Firmaet fortæller videre, at man er ved at undersøge sagen nærmere. 

De håber, at det vil blive løst hurtigst muligt.