Flere dødsfald, samme by, kort tidsrum – og nu, samme hovedmistænkte.
Midt- og Vestsjællands Politi har torsdag sigtet en 61-årig mand fra Roskilde for at have været involveret i tre dødsfald, der alle fandt sted mellem midten af februar og marts.
Ifølge politiet er manden nu sigtet for drab eller vold med døden til følge i samtlige sager.
Det skriver flere medier, heriblandt B.T.
Første dødsfald skete 16. februar, hvor en 58-årig mand mistede livet under omstændigheder, politiet nu betegner som mistænkelige. Fem uger senere, den 16. marts, døde en 52-årig kvinde – og blot fem dage derefter en 59-årig kvinde.
Den 61-årige mand har nu en sigtelse hængende over hovedet for dem alle tre.
Under et grundlovsforhør mandag blev den 61-årige først sigtet for at have slået den 52-årige kvinde ihjel. Han blev også sigtet for vold med døden til følge mod den 59-årige. Men retten vurderede ikke, at der på det tidspunkt var nok beviser til at fængsle ham, og valgte i stedet at opretholde anholdelsen i tre døgn.
Politiets efterforskning har i mellemtiden taget fart. Nu hæftes endnu en dødssag til mappen, og politiets mistanke mod manden vokser.
Der er tale om en usædvanlig sag, bekræftede senioranklager Andreas Dahl under retsmødet mandag. På det tidspunkt var sagen stadig på et meget tidligt stadie.
Kendt af politiet
Det er ikke første gang, manden har været i konflikt med loven.
I 2022 gik han ifølge retten rundt i Roskilde med en økse og truede flere personer, samtidig med at han begik hærværk. Dengang ønskede anklagemyndigheden, at han blev dømt til forvaring på grund af sin farlighed – men retten var ikke enig.
Han blev frifundet for det mest alvorlige af anklagepunkterne og endte i stedet med ti måneders fængsel.
Under mandagens retsmøde fremstod den 61-årige ifølge tilstedeværende kilder usædvanligt meddelsom. Han bad om selv at få lov til at føre sit forsvar.