Lokale myndigheder kalder det for en hændelse af "bibelske" dimensioner.
Skoler lukket og biler skyllet væk
Uvejret begyndte mandag eftermiddag og har forvandlet idylliske feriebyer til kaotiske scener med oversvømmede gader, ødelagte biler og panik blandt beboere og turister.
Særligt Daily Mail er øen Paros er hårdt ramt.
Her faldt der ifølge meteorologer lige så meget regn på få timer, som der normalt gør på en hel måned.
Veje er blevet ufremkommelige, og 13 personer har måttet reddes hjem af brandvæsenet. Mykonos blev ramt få timer senere af lignende voldsomme regnmængder og hagl.
Skoler er lukket, og borgere er blevet opfordret til at blive indendørs, da regnmasserne hurtigt forvandlede hovedveje til floder.
Videooptagelser fra Parikia og Naousa på Paros viser biler blive revet med af strømmen og mudret vand strømme ind i bygninger og hen over cafeer og restauranter.
På Mykonos blev gravemaskiner sat ind for at bane vej for oversvømmelserne, mens kommunale mandskaber og entreprenører har arbejdet hele natten med at fjerne jordskred og løsrevne klippestykker fra vejene.
Flere øer i farezonen
Den græske meteorologiske tjeneste har udsendt et opdateret nødvarsel, der dækker en række øer og områder – herunder De Ioniske Øer, Makedonien, Attika og det sydlige Ægæerhav.
Også Kreta og Dodekaneserne er i risikozonen i takt med, at uvejret bevæger sig sydpå.
Meteorolog George Tsatraphyllias advarer i græske medier om, at infrastrukturen på mange øer slet ikke er forberedt på den nye virkelighed med klimaforandringer og ekstremt vejr.
Han understreger, at traditionelle nødvarsler som SMS ikke er tilstrækkelige, når befolkningen ikke er trænet i at reagere hurtigt på naturkatastrofer.
De græske ferieøer er blandt de mest populære destinationer for danske sommerrejsende. Udenrigsministeriet har endnu ikke ændret rejsevejledningerne, men danskere med planer om at rejse til området opfordres til at holde sig opdateret via lokale myndigheder og medier.
Flere færgeforbindelser er blevet forsinket eller aflyst, og trafikken på øerne er flere steder lammet af skader på vejene.
Der er indtil videre ikke meldinger om tilskadekomne, men ødelæggelserne er omfattende, og det vurderes, at oprydningsarbejdet kan tage flere uger.