14-årig pige forsvundet: Frygter at hun er blevet til kebab

Sarah S

83 uger siden

|

07/07/2023
Udland
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
På trods af langvarig efterforskning er pigen ikke blevet fundet.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Charlene Downes var blot 14 år gammel, da hun forsvandt den 1. november 2003.

På trods af at sagen er næsten 20 år gammel, så kæmper politiet fortsat for at finde ud af, hvad der skete den 14-årige pige fra England. 

Det menes at hun er blevet myrdet i Blackpool-området. Men Charlenes lig er aldrig blevet fundet. 

Det skriver The Sun.

I 2007 hævdede anklagere i sagen, hvor to mænd var tiltalt for drabet på hende, at hendes lig var blevet skåret op og 'hakket til kebab kød', sådan lød beskrivelsen. Det menes også, at hendes knogler er blevet knust og skaffet af vejen.

Ifølge dailymail mener politiet at Charlene er blevet misbrugt af op mod 100 mænd før hendes død. De mener også, at hun blev dræbt og efterfølgende skaffet af vejen ved hjælp af en kødhakker, inden hun blev serveret som kebab.

Den ene af mændene ejede en restaurant med navnet 'Funny Boyz fast-food.'

Denne beskrivelse er enhver forælders mareridt. Det fortalte Charlenes Downes mor også til mediet Manchester Evening News i 2007. 

Charlene er aldrig blevet fundet. Foto: SWNS

Søger retfærdighed

"Det var forfærdeligt at høre på. Som mor knuste det mig næsten. Der var også rapporter om, at Charlene skulle være blevet udsat for grooming og trukket ind i sexhandel," lød det dengang fra den knuste mor. 

Nævningene i sagen var ikke i stand til at nå frem til, at dømme de to mænd skyldige. 

I april 2008 blev de to mænd løsladt, da der var tvivl om beviserne, indsamlet af Lancashire Constabulary.

Men sagen er bestemt ikke glemt, og nu vil Dr. Kirsty Bennett, som underviser ved Leeds Trinity University og som har speciale i uopklarede sager, forsøge at finde ud af hvad der skete med Charlene. 

Det vil hun gøre sammen med Ronay Crompton, for at skabe retfærdighed for Charlene. De håber på, at de vil finde nye beviser om den unge piges forsvinden. 

"Vores hovedformål er at gennemgå Charlenes sag og se, hvor fejlene er, og gå ud for at få nye beviser," lyder det fra Ronay. 

Der er flere gange blevet anholdt personer i sagen om Charlene, men de er efterfølgende blevet løsladt i manglen på beviser.