Dramaet eksploderer: Janni Ree ser sit nederlag som en sejr

Laurids Gjelstrup

4 timer siden

|

12/03/2025
Nyheder
Bo Nymann/Photographerbonymann/Ritzau Scanpix
Bo Nymann/Photographerbonymann/Ritzau Scanpix
Retten forbyder Janni Rees bog, men hun ser det som en sejr.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Det uendelige lange drama mellem Janni- og Kasten Ree fik sin afslutning i dag.

Retten i Hillerød har besluttet at nedlægge forbud mod dele af Janni Rees bog 'Evig Diva'.

Afgørelsen betyder, at forlaget Buster Nordic skal trække allerede udgivne eksemplarer tilbage fra distributører og detailhandlen.

Kernen i sagen har været en fortrolighedsaftale mellem Janni Ree og hendes tidligere ægtefælle Karsten Ree. Retten har nu anerkendt aftalen juridisk, hvilket ifølge Karsten Ree er en vigtig sejr.

"Det er meget positivt, at retten er nået frem til denne konklusion. Det er glædeligt, at fortrolighedsaftalen nu er retsligt anerkendt, så der forhåbentlig kan komme ro om mit privatliv," udtaler han.

Det skriver SE & HØR

Ser det som en sejr

Selvom Janni Ree har tabt sagen, ser hun ikke afgørelsen som en begrænsning. Hun understreger, at hun stadig kan tale frit, blot uden at nævne Karsten Rees navn direkte.

"Jeg må bare ikke nævne hans navn. Jeg kan nu tale frit fra leveren, og så kan jeg skrive, hvad jeg vil. Alle ved, hvem jeg taler om," siger hun.

Forlaget Buster Nordic har meddelt, at de vil kære rettens afgørelse.

Det betyder, at sagen kan fortsætte i retssystemet, og at der stadig er usikkerhed om bogens fremtid.