Men det er ikke nok til at redde biografaktuelle ‘Under stjernerne på himlen’ fra en hård modtagelse blandt anmelderne.
Flere medier kritiserer filmen for at være klichéfyldt, sentimental og uden nye perspektiver.
Tåkrummende og forudsigelig
Filmen, der skildrer Tommy Seebachs storhed og fald i Melodi Grand Prix-verdenen, får blandt andet tre stjerner af Soundvenue, Ekstra Bladet og Filmmagasinet Ekko, mens Berlingske kvitterer med to.
Kritikpunkterne er enslydende.
Filmen føles nemlig mere som en gentagelse end en ny fortælling.
"Den giver os ikke rigtig noget, vi ikke allerede havde," lyder det fra Soundvenue, der kalder dialogen for tåkrummende.
Ekstra Bladet stiller også spørgsmål ved filmens autenticitet: "Det første faresignal er, at Tommy Seebachs børn står opført som producere. Det bliver kommerciel nostalgi tanket med tunge klichéer."
Matthesen overstråler filmen
Selvom selve filmen møder kritik, er der bred enighed om, at Anders Matthesen gør en solid indsats i rollen som Tommy Seebach.
Dog mener Ekstra Bladet, at han aldrig helt forsvinder ind i rollen:
"Han er mere Anders Matthesen iført Seebach-krøller." skriver mediet.
B.T. anerkender filmens rørende øjeblikke, men påpeger samtidig, at den ikke lever op til de stærke sange, den bygger på:
"Den gør dig måske ikke klogere, men du er i godt selskab," skriver avisen.
Flere kritikere mener, at filmen forenkler Seebachs historie for meget.
Ekstra Bladet sammenligner den med filmen om Flemming "Bamse" Jørgensen fra 2022 og konkluderer, at også Seebach i filmens univers reduceres til en national klovn efter sin fiasko ved Eurovision.
Filmens slutning, hvor Rasmus Seebach synger sin fars sang, beskrives af Ekstra Bladet som overdrevet sentimental:
"Det er vist meningen, at det hele skal gå op i en tåreperser-enhed, men det føles mere som en kommerciel idé end en kunstnerisk nødvendighed," lyder den hårde dom.
Trods kritik er filmen nu i biograferne, og publikum får selv mulighed for at vurdere, om Under stjernerne på himlen formår at give et nyt perspektiv på Tommy Seebachs liv eller blot er endnu en forudsigelig musikbiografi.