Den havde du ikke set komme: Dansk skuespiller med overraskende karriereskift

Marcus Dam

5 timer siden

|

19/03/2025
Kendte
Foto: Blu/TV 2
Foto: Blu/TV 2
Han har været en fast del af dansk film og tv i årtier med roller i store produktioner som Forbrydelsen, Badehotellet og senest Forræder på TV 2.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Men nu er Bjarne Henriksen klar til en helt ny rolle.

Det skriver Ekstra Bladet.


Vil arbejde for fællesskab og kultur


Henriksen har boet på Frederiksberg i mere end 10 år og føler sig klar til at tage aktiv del i byens politiske fremtid:

"Jeg stiller op til kommunalvalget for Socialdemokratiet, fordi jeg mener, at Frederiksberg skal fortsætte med Michael Vindfeldt som borgmester. Det tror jeg, at vi alle er bedst tjent med," udtaler han i en pressemeddelelse.

Den 66-årige skuespiller stiller op til kommunalvalget på Frederiksberg for Socialdemokratiet.

Han understreger, at han ønsker at styrke sammenholdet i lokalsamfundet. 

Bjarne Henriksen ønsker, at Frederiksberg skal være en by med et rigt kulturliv og en mangfoldig beboersammensætning, hvor fællesskabet styrkes, og ensomhed bekæmpes. 

Han mener, at det i en tid præget af kriser og splittelse er vigtigere end nogensinde at stå sammen og skabe et miljø, hvor alle har mulighed for at trives.forklarer han.


Plads til både politik og skuespil


Selvom politik nu bliver en del af hans hverdag, har han ikke planer om at lægge skuespillet helt på hylden:

"Nu er jeg 66 år, og i min alder får jeg efterhånden kun tilbudt roller som et af de tre D'er: Død, Døende – eller Dement. Og så er der altså tid til politisk arbejde," siger han til TV 2 Kosmopol.

Med sin kendte stemme og karismatiske tilstedeværelse bliver det spændende at se, om Bjarne Henriksen kan tage sin erfaring fra skuespillet med ind i den politiske arena og måske vinde en ny slags publikum.