Det danske landshold forbereder sig på to afgørende Nations League-brag mod Portugal til marts.
Fansene er ellevilde, men nu slår Dansk Boldspil-Union (DBU) alarm om et alvorligt problem:
Falske billetter er allerede i omløb, selvom der stadig er over en måned til kampstart.
Ifølge DBU’s seneste advarsel er der ingen billetter til salg før den 12. februar, men det forhindrer ikke, at svindlere allerede forsøger at lokke penge fra desperate fodboldfans.
Det skriver Bold.dk.
I en mail til landsholdets fanklub skriver DBU klart og tydeligt:
"Vi gør opmærksom på, at INGEN billetter til kampen frigives før den 12. februar. Støder du på billetter inden da, vil de altså med garanti være ugyldige."
Derfor opfordres alle fans til at holde sig til officielle kanaler, hvis de vil sikre sig en plads i Parken, når Danmark møder Portugal torsdag den 20. marts.
Ingen bold til Bah
Mens kampen mod Portugal nærmer sig, kommer en trist melding fra højrebacken Alexander Bah.
Benfica-spilleren pådrog sig en alvorlig korsbåndsskade i weekenden og må se til fra sidelinjen, når hans holdkammerater kæmper om en plads i Nations League-semifinalen.
Skaden kan holde Bah ude af spil i op mod et år – et hårdt slag for både landsholdet og klubholdet i Portugal.
Efter opgøret i Parken venter returkampen søndag den 23. marts i Portugal. Begge kampe bliver altafgørende for, hvem der avancerer til semifinalen i Nations League.