Bliver du ramt? Mette Frederiksen vil lave radikal ændring i den offentlige sektor

Nicolai H

1 dag siden

|

20/03/2025
Indland
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Statsministeren har præsenteret nye planer for den offentlige sektor.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Robotter, algoritmer og kunstig intelligens skal fremover spille en større rolle i den offentlige sektor.

Det står klart efter statsminister Mette Frederiksen (S) har annonceret, at regeringen inden sommer vil udpege tre store AI-projekter, der kan rulles ud på landsplan.

Målet? At gøre Danmark til verdensførende inden for brugen af kunstig intelligens i den offentlige administration.

Det skriver DR.

Mere AI – færre tunge opgaver

Ifølge statsministeren er kunstig intelligens ikke bare et smart værktøj, men en nødvendighed for at lette presset på velfærdssamfundet.

"Den offentlige sektor i Danmark skal være verdensførende i anvendelsen af kunstig intelligens," sagde Mette Frederiksen i en tale til Kommunernes Landsforenings topmøde i Aalborg.

Hun pegede blandt andet på, hvordan AI kan bruges til at frigøre hænder i det offentlige. Ikke ved at erstatte mennesker, men ved at tage sig af administrative opgaver, så medarbejderne kan bruge deres tid på det, der virkelig betyder noget – relationer med borgere.

Fra papirarbejde til pleje

Regeringen ser særligt potentiale i at anvende kunstig intelligens på områder som vagtplanlægning, sagsbehandling og administrative processer. Her kan AI hjælpe med at effektivisere arbejdsgange, minimere bureaukrati og frigøre ressourcer, så medarbejdere i sundheds- og omsorgssektoren kan fokusere på borgernære opgaver frem for papirbunker.

Hvad de tre udvalgte AI-projekter konkret kommer til at indeholde, er endnu uvist.