Seks på hospitalet efter skoleskyderi i Sverige: Nu er der nyt om den formodede gerningsmand

Nicolai H

1 time siden

|

04/02/2025
Udland
Foto: Kicki Nilsson/EPA/Ritzau Scanpix
Foto: Kicki Nilsson/EPA/Ritzau Scanpix
Nu er der nyt om manden politiet har i kikkerten - samt fra hans far.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

En tragisk eftermiddag har rystet byen Örebro i Sverige, hvor et voldsomt skyderi ramte Risbergska Skolan tirsdag.

Seks personer meldes ramt af skud, og politiet betegner hændelsen som yderst alvorlig.

Situationen er fortsat uafklaret, og myndighederne opfordrer borgerne til at holde sig væk fra området.

Det skriver Expressen.

Politiet rykkede hurtigt massivt ud efter meldinger om skud med automatvåben. Området omkring skolen blev straks afspærret, mens politihelikoptere cirkulerede over stedet.

Specialenheder og hundepatruljer er blevet tilkaldt, og ambulancer ankommer fortsat til skolen for at transportere de sårede til hospitaler, der nu er i alarmberedskab.

Gerningsmanden er død

På politiets pressemøde lød det, at den formodede gerningsmand, en 35-årig mand, er en af ​​de personer, der er såret af skud. Ifølge Aftonbladets oplysninger er personen død.

Flere skoler i nærheden har taget ingen chancer og holder deres elever indenfor af sikkerhedshensyn.

Far til mistænkt i chok

Faren til den afdøde formodede gerningsmand blev kontaktet af Aftonbladet og reagerede med forvirring over mistanken mod sønnen.

– "Det er så mærkeligt," lød det fra faren, der ikke var klar over, at politiet allerede var i gang med at ransage sønnens bolig. Han afviste, at sønnen kunne være involveret, før han afsluttede samtalen.

Opdateres...