Mindst fire ansatte på natteholdet siger, at de risikerede at blive fyret, hvis de var gået tidligt i løbet af den fatale tornado i Kentucky den 10. december.
Virksomheden har afvist alle beskyldninger om, at personalet ikke fik lov til at tage af sted under tornadoen, der har kostet 74 mennesker livet i hele staten.
"Det er absolut usandt," sagde Bob Ferguson, en talsmand for selskabet.
"Vi har haft en politik på plads siden Covid startede. Medarbejderne kan gå når som helst, når de vil, og de kan komme tilbage næste dag."
"Disse protokoller er på plads og blev fulgt."
Foto: Google
Ifølge Daily Mail siger arbejderne, at de fik besked om at sige "nej", da den dødelige tornado fra Kentucky nærmede sig deres fabrik.
McKayla Emery, 21, fortalte NBC News, at arbejderne blev bedt om at forlade lysfabrikken lige efter, at sirenerne lød omkring kl. 17.30.
Hun sagde: "Folk havde spurgt, om de kunne forlade eller gå hjem."
Fire medarbejdere fik angiveligt at vide af deres ledere, at de ville blive fyret, hvis de forlod virksomheden.
Emery hævder at have overhørt dette.
"Jeg hørte en høj lyd, og det næste, jeg vidste, var, at jeg sad fast under en cementvæg."
"Jeg kunne ikke bevæge noget som helst. Jeg kunne ikke skubbe til noget. Jeg sad fast."
I en erklæring fra administrerende direktør Troy Propes hedder det:
"Vi er knust over dette, og vores umiddelbare indsats er at hjælpe dem, der er berørt af denne frygtelige katastrofe."