En brugt Tesla Model S til en pris, der skulle gøre den til den billigste i verden, står stadig uden en køber på den svenske markedsplads Blocket.
Selvom den grå elbil har en pris på 163.000 svenske kroner – svarende til omkring 108.000 danske kroner – har den ikke fundet en ny ejer, siden den blev sat til salg i oktober sidste år.
Bilen har kørt 317.000 kilometer, og selvom den svenske bilforhandler mener, at den reelle markedsværdi ligger omkring 300.000 svenske kroner, er salget af brugte elbiler udfordret.
"Hvis der er noget, jeg er bekymret over, er det gensalgsværdien af Teslas. Efter Elon Musks udtalelser kan det påvirke prisen," siger bilekspert Ronny Svensson til Carup.
Han peger på, at nogle købere kan være tilbageholdende, fordi bilmærket ofte forbindes med Musk og hans kontroversielle udmeldinger. "Private vil ikke bruge penge på en bil og får så spørgsmål fra naboerne," tilføjer han.
Det skriver Boosted
Derfor er Tesla ramt
Markedet for brugte biler i Sverige har i det hele taget været under pres, og forhandleren bag salget understreger, at priserne generelt er faldet drastisk.
Tesla er dog særligt ramt, og en af årsagerne kan være den langvarige konflikt mellem Tesla og den svenske fagforening IF Metall.
Strejken, der har varet i over et år, handler om krav om overenskomst for Teslas ansatte i Sverige, noget Elon Musk kategorisk har afvist.
Konflikten har skabt udfordringer for Tesla-ejere, blandt andet ved at blokere udlevering af nye nummerplader, hvilket har gjort det sværere at sælge og registrere bilerne.
Der er dog delte meninger om, hvorvidt Tesla er i tilbagegang. En af Sveriges største bilforhandlere melder om rekordhøje Tesla-salg, og analytikere mener, at mange potentielle købere blot venter på levering af den nye Model Y fra fabrikken i Berlin, der forventes at rulle ud i marts.
På trods af usikkerheden omkring brugtbilsmarkedet er én ting sikkert, og det er at prisen på den grå Model S er lav, men køberen lader vente på sig.