Det skriver Akademikernes i en pressemeddelelse Via Ritzau.
Den akademiske fagbevægelses hovedorganisation Akademikerne skal have ny formand. Lisbeth Lintz, der har været Akademikernes formand siden 2022, stopper med øjeblikkelig virkning. Det sker af familiære hensyn. Lisbeth Lintz blev ellers genvalgt for en ny treårig periode tilbage i november. Men ser sig nu nødsaget til at trække sig.
Lisbeth Lintz siger:
”Det er med dyb, dyb ærgrelse, at jeg takker af som formand før tid. Det har været en svær beslutning. Men også en rigtig beslutning for mig og min familie. Der er brug for en stærk fagbevægelse i en verden, der er i bevægelse. Og jeg er tryg ved at overlade ansvaret for den konstruktive kurs, vi har sat for Akademikerne, til en ny engageret formand.”
Næstformand Sara Vergo overtager midlertidigt rollen som konstitueret formand for Akademikerne.
Konstitueret formand Sara Vergo siger:
”Vi er kede af Lisbeths beslutning, men har naturligvis stor respekt for, at hun har truffet det valg, hun har. Vi har stor sympati og forståelse for den situation, Lisbeth står i, og ønsker hende og familien alt det bedste.
På vegne af hele bestyrelsen vil jeg gerne takke Lisbeth for hendes enorme indsats og store engagement. Der er ingen tvivl om, at hun har flyttet Akademikerne, og at hun efterlader den akademiske bevægelse et bedre sted, end hvor den var, da hun begyndte. Vi vil derfor også fortsætte den organisatoriske udvikling og politiske linje, som Lisbeth og bestyrelsen stod for”.