Ifølge nye oplysninger fra Berlingske har efterforskningen strakt sig over flere år, og myndighederne har ved flere lejligheder foretaget ransagninger og beslaglagt elektroniske enheder.
Det skriver Se og Hør.
Krypterede enheder beslaglagt
Den tidligere minister er tiltalt for at have været i besiddelse af krænkende billed- og videomateriale med børn som ofre.
Derudover omfatter sagen også besiddelse af en særlig type dukke, der er forbudt ifølge straffelovens bestemmelser om simulerede seksuelle genstande relateret til mindreårige.
Ifølge B.T. og Berlingske har politiet ved flere af ransagningerne beslaglagt krypterede computere og lagringsenheder.
Materialet, som myndighederne har fundet, skal ifølge medierne omfatte tusindvis af filer med stærkt krænkende indhold.
Det fremgår desuden, at den tidligere minister angiveligt har anskaffet materialet via internettet.
Manden nægter sig skyldig og har gennem sin forsvarer anmodet om navneforbud i sagen, som endnu ikke er blevet ført i retten.
Sagen kan få stort omfang
Ransagningerne og mængden af materiale, som ifølge medierne er blevet fundet, tyder på en efterforskning med stor kompleksitet og lang varighed.
Anklagemyndigheden og den relevante politikreds har foreløbigt ikke ønsket at kommentere sagen, som stadig er under behandling.
Hvem den tidligere minister er, er endnu ikke offentligt kendt.
Flere medier, herunder Ekstra Bladet, kender identiteten, men navnet er ikke offentliggjort på grund af det ønskede navneforbud.