På fredag stikker én butik af fra flokken: Sætter prisen på Lurpak mærkbart ned

Nicolai H

1 dag siden

|

01/04/2025
Indland
Foto: Facebook
Foto: Facebook
Vil du have landets formentlig billigste Lurpak?

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Mens smørpriserne andre steder snegler sig opad, gør én butik mellem Billund og Vejle noget ganske andet.

Midt i den jyske landidyl melder Dagli’Brugsen i Ny Nørup sig klar til at tage førertrøjen som landets billigste på Lurpak – netop som danskerne begynder at forberede årets påskebord.

Butikken varmer allerede nu op til påsken med en smagsrig optakt fredag den 4. april. Her inviteres kunderne til at komme forbi mellem kl. 15 og 17 og smage på udvalgte produkter fra påskeavisen. Dagens helt store trækplaster? Lurpak smør og smørbar, 200 gram, til 15 kroner stykket.

Tilbuddet gælder kun i de to timer fredag den 4. april – eller som en del af den officielle påskekampagne, der ruller fra den 11. til og med den 16. april.

Lurpak har længe været en af de mest eftertragtede varer i køledisken, og med påskens madlavning i sigte er efterspørgslen ikke ligefrem faldende. Det er netop det momentum, Dagli’Brugsen i Ny Nørup udnytter med en offensiv på både pris og tilgængelighed.

Kampagnen er pakket ind i påskegule farver og glade kyllinger, men budskabet er skarpt: Hvis man vil smøre rugbrødsmadderne med landets måske billigste Lurpak, skal man være på pletten – helst før smøret smelter.

Du kan læse mere om butikkens Lurpak-tilbud, og de mange andre billige priser i påskedagene, her: