De store maskiner er nu i gang med arbejdet på den sidste af i alt syv delstrækninger på motorvejen fra Vejle til Skanderborg, hvor E45 Østjyske Motorvej er ved at blive udbygget fra to til tre spor i hver retning.
Dermed er Vejdirektoratets entreprenører i gang med udbygningsarbejdet på alle etaper af den 38 kilometer lange strækning.
”Det er en stor milepæl for projektet, at vi nu er i gang på den sidste strækning. Og det betyder, at vi følger tidsplanen, så vi forventeligt kan åbne for trafik i tre spor i hver retning ved udgangen af 2026,” fortæller Projektchef John Kjærsgaard fra Vejdirektoratet, i en pressemeddelelse.
Ved udrykning – giv plads
Mens entreprenørmaskinerne gør deres indtog, må trafikanterne til gengæld give afkald på plads og hastighed. For når arbejdet er i gang på hele strækningen, er køresporene indsnævrede og hastigheden nedsat til 80 km/t.
Det kræver ekstra koncentration, skærpet opmærksomhed og tålmodighed fra trafikanterne, når der er vejarbejde på så lang en sammenhængende strækning. Der er dog også andre udfordringer.
Redningskøretøjer under udrykning har nemlig svært at komme frem, når sporene er smalle og trafikken tæt. Derfor er der opsat skilte, som viser, hvordan man skaber en udrykningskorridor ved vejarbejde. Det handler om at vise hensyn og trække ud til siderne, så der bliver mest mulig plads mellem køresporene til at udrykningskøretøjer kan komme frem.
Trafikanterne er tålmodige
Vejdirektoratet er helt opmærksom på, at trafikken er generet under vejarbejdet. For at trafikken glider så glat som muligt for alle på vejene, opfordres trafikanterne til at vise hensyn til vejarbejderne og de øvrige trafikanter ved at følge anvisningerne og frem for alt til at overholde den skiltede hastighed.
Et godt råd til trafikanter, som gerne vil have den bedste rejse fra A til B er i øvrigt, at man følger med i trafikmeldinger og orienterer sig om eventuelle spærringer og hændelser, inden man kører afsted.
”Vi ved jo godt, at vi sætter trafikanternes tålmodighed på prøve, mens vi udbygger motorvejen. Og jeg må rose trafikanterne. De kører pænt derude, og det virker som om, at de har accepteret præmissen om, at det skal være træls, før det kan blive godt,” forklarer John Kjærsgaard.
Vejdirektoratets entreprenør er netop nu i gang med at gøre klar til selve vejudbygningen på de sidste 4 kilometer fra <56a> Horsens V til <55> Horsens N. Det sker ved at vejbanerne bliver adskilt fra vejarbejdsområdet med et værn, for at sikre både trafikanter og vejarbejdere under arbejdet. Samtidig er hastigheden på strækningen sat ned til 80 km/t.
Trafikanter, som kører på strækningen i aften- og nattetimerne, kan derfor i den kommende uges tid blive mødt af omlægninger af trafikken.