DF med udskældt forslag: Vil sende danske soldater - og missiler

Nicolai H

1 dag siden

|

17/04/2025
Indland
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
“Der er behov for at sende et signal,” lyder udmeldingen.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Danmark skal markere sin militære tilstedeværelse i Arktis med større tyngde.

Det mener Dansk Folkeparti, der nu foreslår at sende 100 danske soldater bevæbnet med missiler og våben til Grønland.

Samtidig vil partiet etablere et hjemmeværn og indføre værnepligt for grønlændere.

Udmeldingen kommer i kølvandet på en debat om Kongerigets sikkerhed og det stigende geopolitiske fokus på Arktis, hvor både Rusland og Kina har øget deres interesse og aktivitet i området.

“Der er behov for at sende et signal om, at vi forsvarer kongeriget, og så er der også et behov for at involvere grønlænderne, så de også tager et større ansvar, så de er med til at forsvare kongeriget,” siger Dansk Folkepartis Grønlands- og forsvarsordfører, Alex Ahrendtsen, til DR.

Forslaget er en genoplivning af tidligere idéer, som Dansk Folkeparti har forsøgt at få politisk opbakning til – blandt andet indførelsen af værnepligt i Grønland.

I dag har grønlændere med fast bopæl såkaldt "værneret," hvilket betyder, at de kan vælge frivilligt at aftjene værnepligt i Danmark. Det er dog ikke et krav, og forslaget om at gøre det obligatorisk har tidligere mødt modstand.

Det gør det stadig. Grønlands regeringsleder Jens-Frederik Nielsen har igen afvist idéen om grønlandsk værnepligt. Han peger i stedet på at styrke det eksisterende samarbejde med det danske forsvar gennem udvidelse af basisuddannelsen, som allerede giver grønlændere mulighed for at søge optagelse i både hæren, søværnet og flyvevåbnet.

Dansk Folkeparti ønsker dog en markant oprustning og ser Grønland som et strategisk nøglepunkt i kongerigets samlede forsvar.

Ads by MGDK