Det er ikke længe siden, at Mikkel Hansen for alvor lagde håndboldskoene på hylden.
Det betyder også, at han nu skal finde noget andet at lave og tjene penge på.
Dog lader det ikke til, at økonomien bliver noget problem for den tidligere håndboldstjerne.
Mikkel Hansen har nemlig valgt at sætte sit idylliske, stråtækte sommerhus til salg.
I et af Danmarks smukkeste istidslandskaber, få kilometer fra Tisvildelejes pulserende sommerliv, ligger sommerhuset.
Omgivet af Tibirke Bakkers bølgende morænelandskab og tæt på Tisvilde Hegn, har huset stået siden 1918 – nænsomt renoveret, men med sin oprindelige charme intakt.
På en næsten 3.000 m² stor grund forenes klassisk sommerhusidyl med utraditionelle, uforglemmelige farvevalg.
Milliongevinst i sigte
Mikkel Hansen købte ifølge tinglysningen sommerhuset tilbage i 2020 for 5.600.000 kroner.
Nu har han sat det til salg for hele 12.000.000 kroner. Hvis det sælges til den nuværende udbudspris, kan han altså se frem til en potentiel gevinst på 6.400.000 kroner - før udgifter til salg og eventuelle forbedringer.
Ifølge Boliga.dk gives der i gennemsnit 5,4 procent i rabat på boliger i området, hvor boliger typisk har en liggetid på 146,5 dage.
Den danske håndboldspiller Mikkel Hansen har spillet for store klubber som GOG, FC Barcelona, Paris Saint-Germain og Aalborg Håndbold samt det danske håndboldlandshold, hvor han har været en nøglespiller i sejrene ved OL-guld i 2016 samt VM-titlerne i 2019, 2021 og 2023.
Se det flotte sommerhus her.