Sent fredag aften gik to svenske teenagere rundt i den lille by Insjön og ledte efter Pokémons med deres mobiltelefoner.
De fandt dog noget helt andet en Pikachu. I parken så de et par iført grisemasker. De havde desuden T-shirts på med teksten “King” og “Queen”. Men det var ikke det eneste usædvanlige ved mødet, rapporterer Dalarnes Tidningar.
Parret begyndte at råbe og skrige og lyste teenagerne i øjnene med en grøn laserpen. Pokémon-jægerne blev bange og skyndte sig hjem. De var rystede.
Det var også en række bilister, der blev vidne til parrets næste udfoldelser. Parret dyrkede nemlig sex ved Hamlets Vandhjul, hvilket fik forbløffede bilister til at sætte farten ned og andre til at stige ud af bilerne.
Misseren medførte trafikkaos, men det er nu ikke det, der bekymrer politiet mest.
Ordensmagten, der ikke aner, hvem det mærkværdige par er, vil primært have fat i dem, fordi de har dyrket sex i offentligheden og angrebet teenagerne med lasere.
Sidstnævnte kan nemlig give øjenskader.
Læs også: Dreng sluger hundelegetøj: Nu lyder han som et pivdyr
Den lille by med omtrent 2000 indbyggere har aldrig oplevet noget lignende.
Følg Dagens Frække for flere lignende artikler: