To personer er kommet alvorligt til skade i ulykke på Fyn

Redaktionen

452 uger siden

|

21/08/2016

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Der er natten til søndag sket en alvorlig færdselsulykke på motorvejen E20 ved rastepladsen Kildebjerg N på Fyn.

En bil med tre personer - to voksne og et barn - er kørt galt. Ifølge de foreløbige oplysninger er de to voksne kommet alvorligt til skade, mens barnet skulle være sluppet igennem ulykken uden alvorlige kvæstelser, siger politiet.

Det er uvist, hvad der har ført til ulykken, hvor ingen andre biler var involveret.

- Vi efterforsker stadig derude, og der er blandt andet teknikere, der undersøger, hvad der er sket, siger vagtchef Lars Thede fra Fyns Politi.

Ulykken, der skete ved 4-tiden, betyder, at motorvejen er spærret for trafik ved rastepladsen i retning mod Jylland. Bilister rådes til at køre af ved Blommenslyst og køre på igen ved Vissenbjerg.

Vagtchefen venter, at der vil være spærret i "en rum tid".

- Det er nogle timer endnu i hvert fald, så det vil ramme morgentrafikken, siger Lars Thede ved 5.30-tiden.

/ritzau/

Ads by MGDK