Farvel forår: Nu daler temperaturen

K P

9 år siden

|

05/03/2016

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Hvis du troede, at foråret er nær, fordi kalenderen har rundet den første officielle forårsdag; 1. marts, så tro om igen.

Ifølge DMI daler temperaturen således de kommende dage, og her vil sne og slud langt fra være et særsyn rundt om i landet.

Især jyderne kan forvente en omgang kulde i aften og i nat, mens de fleste steder i landet vil opleve regn, slud og tøsne. Temperaturerne vil ligge mellem 0 og 3 graders varme.  

- Søndag bliver det skyet, og især i den nordlige og østlige del af landet kommer der nedbør, tildels som slud eller tøsne. Temperaturen vil ligge på mellem 1 og 4 graders varme, melder vejrtjenesten. 

De kommende dage vil temperaturen fortsætte med at dale frem til onsdag morgen, hvor DMI forventer temperaturer på ned til minus 5 graders frost. 

DMI advarer mod glatte veje, hvis du skal ud at færdes, fordi slud, tøsne og de kolde temperaturer øger risikoen for isglatte fortove, cykelstier og kørebaner.

Ads by MGDK