For Lene Beier og hendes mand, Anders, var det en mangeårig drøm at drive et hotel i udlandet.
I september 2024 blev drømmen til virkelighed, da de sammen med deres to sønner, Arthur og Otto, flyttede til Østrig for at overtage Hotel Edelweiss.
Her har de kastet sig over en ny tilværelse langt fra Danmark, men trods begejstringen for hotellet er der én ting, der vejer tungere end alt andet.
For parret er det helt afgørende, at deres sønner trives i den nye hverdag.
"Vi havde aldrig gjort det her, hvis ikke vores drenge var med på den," fastslår Lene Beier i et interview.
Med en 16-årig og en 13-årig i familien har beslutningen om at flytte ikke kun handlet om voksenlivets ambitioner, men også om børnenes velbefindende.
Det skriver Billedbladet
Drengene kommer først
Selvom eventyret i Alperne er i fuld gang, er familien bevidst om, at det kun fungerer, så længe begge drenge har det godt.
"Det vigtigste for os er drengene, og hvis der er nogen, som lige pludselig ikke trives, så må vi finde ud af, om det er noget, der kan løses, og hvis det ikke kan løses, så må vi finde på noget andet," siger Lene Beier og understreger, at de aldrig vil gå på kompromis med sønnernes trivsel.
Familien har allerede taget de første skridt ind i hotelverdenen, men fremtiden er stadig åben.
Om eventyret i Østrig bliver et langt kapitel eller blot en overgang, afhænger i sidste ende af, hvordan hverdagen udvikler sig for hele familien.
Én ting er dog sikker: Arthur og Otto kommer først, uanset hvad.