Katherine Diez stiller sig frem efter afsløring: Jeg er blevet udnyttet

Nicolai H

2 dage siden

|

28/03/2025
Kendte
Foto: Henrik R Petersen/Petersen, Henrik R./Ritzau Scanpix
Foto: Henrik R Petersen/Petersen, Henrik R./Ritzau Scanpix
Den skandaleramte influencer og forfatter kommer med opråb.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Der er nogle, der swiper lidt for kreativt på kærlighedsfronten – og ikke på den gode måde.

Torsdag morgen vågnede Katherine Diez op til beskeden, de fleste nok ville løfte et øjenbryn over:

“Hej Katherine. Godmorgen. Jeg har lige set dig på dating app'en Bumble... Kan det passe, det er dig?”

Spørgsmålet blev stillet af en anonym person og delt videre i en story på Diez’ Instagram-profil, hvor den tidligere litteraturanmelder og influencer lynhurtigt slog fast, at nogen leger kærlighed med hendes identitet – uden tilladelse.

“Jeg er ikke på nogen dating-apps og kommer heller ikke til at være det, så anmeld endelig uforbeholdent, hvis I ser eksempler på identitetstyveri derude,” lød det fra Diez, der tilføjede et rødt hjerte som afslutning på sin besked.

Ifølge Diez er hendes billeder blevet brugt til at oprette en falsk Bumble-profil. Det er endnu uklart, hvor længe den falske profil har været aktiv, eller hvem der står bag.

Hun har tidligere været et fast navn i Berlingskes kultursider, både som litteraturanmelder og klummeskribent, men kom i alvorlig modvind sidste år, da flere af hendes tekster blev afsløret som plagiater – en sag, der hurtigt eksploderede på sociale medier og førte til hendes midlertidige retræte fra offentligheden.

Hun vendte dog tilbage i oktober med en selvbiografisk udgivelse, hvor hun blandt andet tog bladet fra munden om hele plagiataffæren – og om sine tidligere forhold med Dan Jørgensen og Adam Price.