Hun er tiltalt for systematisk chikane og digital stalking mod en kvinde, der havde haft en affære med hendes mand.
Opdagede affære gennem beskeder
Under afhøringen i retten forklarede Sisse Sejr ifølge Se og Hør, hvordan hun i juli sidste år opdagede, at hendes mand havde en affære.
Hun var på sommerferie med sin mands familie, da hun bemærkede, at hans telefon var fyldt med ubesvarede opkald.
Ifølge hendes forklaring lå Esben Bjerre og sov i et andet værelse med tømmermænd, og hun valgte at kigge på hans telefon, fordi hun fandt de mange opkald mistænkelige.
Her fandt hun beskeder, der afslørede en to måneder lang affære.
Hun fortalte i retten, at hun i beskederne kunne læse, hvordan kvinden gentagne gange skrev, at “det ikke er sjovt at være en hemmelighed”.
Hun nævnte også, at kvinden gerne ville til Falsled og havde inviteret Esben Bjerre til “at komme og tage coke mellem hendes bryster”.
Tilstår chikane mod elskerinden
Sisse Sejr er sigtet for at have udsat kvinden for chikane og stalking ved mindst 81 lejligheder.
Ifølge anklagemyndigheden stjal hun kvindens oplysninger og brugte dem til at tilmelde hende til alt fra nyhedsbreve og sms-tjenester til opringninger fra psykologer og endda rottefængeren i København.
Chikanen fandt sted fra 15. juli til 23. august 2024, og ifølge politiet blev kvinden i perioden kimet ned med opkald, beskeder og e-mails.
Sisse Sejr har erkendt sin skyld, og sagen behandles derfor som en tilståelsessag.
Dermed forventes der ikke at blive ført vidner eller fremlagt yderligere beviser, men sagen har allerede vakt betydelig opmærksomhed i offentligheden.
Der falder dom i sagen senere.