Elon Musk går til modangreb: Aktiverer ulovlig funktion i samtlige Teslaer

Nicolai H

1 dag siden

|

24/03/2025
Kendte
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Er du Tesla-ejer, bør du læse dette.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Besøger man en af Teslas udstillinger i disse dage, skal man måske overveje at lade lommekratterne blive i jakkelommen og holde vredesudbruddene derhjemme. For fremover er der altid nogen, der kigger med – bogstaveligt talt.

Tesla har nemlig aktiveret det såkaldte "Sentry Mode" i samtlige udstillingsmodeller i sine butikker og showrooms verden over.

Det skriver Carscoops.

Systemet, som normalt bruges af private bilejere til at fange bilruderøvere og dørsparkere, skal nu beskytte mærkets egne biler mod voksende mængder af hærværk.

Det bekræfter Elon Musk på X, hvor han har annonceret, at mærket har “optrappet sikkerheden” og sat alle udstillingsbiler i “overvågningsgear”.

Bag beslutningen ligger en eskalering af angreb på Tesla-biler – både på gaden og i mærkets egne lokaler. I flere tilfælde er bilerne blevet overmalet med hagekors, og senest har gerningsmænd ødelagt over 80 Teslaer i den canadiske by Hamilton.

I USA er tre personer blevet anholdt, blandt andet en mand, der forsøgte at sætte ild til en ladestander – og endte med at futte sig selv af i processen.

Angrebene sker i kølvandet på Elon Musks tætte forbindelser til Donald Trump, hvilket har antændt en modreaktion i visse kredse – både politiske og private.

Med Sentry Mode sat til bruger bilerne deres eksterne kameraer til konstant at overvåge og filme deres omgivelser. Hvis nogen nærmer sig, starter optagelsen automatisk, og data gemmes.

Musk tog affære kort efter, at en Tesla-investor opfordrede firmaet til at ansætte døgnbemandede vagter ved alle centre. I stedet blev løsningen softwarebaseret.

Dog vækker den digitale vagtpatrulje bekymring herhjemme.

Flere juridiske eksperter i Danmark har tidligere udtalt, at Sentry Mode ikke blot er på kant med persondataloven – men decideret ulovlig i dansk kontekst. Det skyldes, at bilerne konstant filmer offentlige områder uden samtykke, hvilket kan være i strid med overvågningsreglerne.

Tesla har endnu ikke kommenteret på den juridiske gråzone i Danmark.