Det politiske landskab i Grønland har gennemgået en markant forandring efter tirsdagens valg, hvor vælgerne sendte et tydeligt signal om forandring.
Resultatet har ikke kun skabt røre i Grønland, men også vakt opsigt i Danmark, hvor statsminister Mette Frederiksen (S) nu reagerer på den opsigtsvækkende udvikling.
Det skriver Ekstra Bladet.
En valgsejr af de store
Med en stemmeandel på 29,9 procent stormede det liberale parti Demokraatit frem og cementerede sig som Grønlands største parti. Sejren har fået anerkendende nik fra Danmark, hvor statsministeren i en officiel udtalelse roser partiets valgresultat.
"Jeg vil gerne ønske Demokraatit tillykke med et meget flot valg," lyder det fra Frederiksen, som samtidig forsikrer, at den danske regering afventer de kommende forhandlinger i Grønland.
"Den danske regering vil afvente resultaterne af de forhandlinger, der nu skal pågå i Grønland. Men vi ser frem til samarbejdet med Grønlands kommende Naalakkersuisut."
Med sin stærke fremgang har Demokraatit markeret sig som en drivkraft i spørgsmålet om Grønlands fremtid i rigsfællesskabet. Partiet ønsker en tæt dialog med Danmark om en mulig løsrivelsesproces – men i et tempo, der er til at styre.
Siumut i frit fald
Mens Demokraatit fejrer valgsejren, er situationen en helt anden for Grønlands traditionelle magtparti, Siumut.
Partiet, som i årevis har haft afgørende indflydelse på Grønlands politiske retning, blev ramt af et valgnederlag af historiske proportioner. Med kun 14,7 procent af stemmerne oplevede partiet sin værste valgpræstation siden indførelsen af hjemmestyret i 1979.
Siumut er nu reduceret til det fjerdestørste parti, overgået af både IA og Naleraq. Sidstnævnte har især markeret sig med et kraftigt ønske om en hurtig løsrivelse fra Danmark og er nu Grønlands næststørste parti med 24,5 procent af stemmerne.
Den store fremgang for Naleraq skyldes blandt andet tilgangen af Aki-Matilda Høegh-Dam, som brød med Siumut op til valget for at stille op for løsrivelsespartiet.