Skal weekenden bruges under en paraply eller i den tyndere vinterjakke?
Både og, melder DMI ud.
Fredag lægger ud med en god blanding af vejrtyper. Fra tåge og slud til solskin i det nordlige. Mens den sydlige del af landet risikerer spredte byger, kan resten af os dog nyde en smule ro i vejret, når solen lige viser sig frem mellem skyerne.
Tåge, tøsne og sol i spil
Fredagens morgentimer starter med risiko for tågebanker flere steder, og i de sydlige egne må du være forberedt på slud eller tøsne i enkelte byger. Omvendt ser det lysere ud mod nord, hvor solen får bedre arbejdsbetingelser.
Solnedgangen lander mellem 16.30 og 17.00, og aftenen bliver mest tør, dog med en risiko for mere tåge senere på natten. Temperaturen kommer til at ligge mellem 2 graders frost og 3 graders varme.
Weekendvejret – højtryk i vente
Hvis du trænger til en pause fra det ustadige vejr, så glæd dig til weekenden.
Lørdag og søndag byder på mere stabilt højtrykspræget vejr. Der er stadig skyer i horisonten, men vi kan også håbe på lidt sol i ny og næ.
Et par dryp fra oven kan forekomme, men det bliver ikke noget, der kræver regntøj eller paraply.
Lørdag starter måske med dis eller tåge, men i løbet af dagen kommer der lidt sol og temperaturer mellem 3 og 7 grader. Vinden bliver svag til jævn fra nordvest og drejer senere mod vest. Om aftenen bliver det skyet, men uden nævneværdig regn.
Søndag ligner en gentagelse af lørdag, dog med endnu flere skyer. Enkelte steder kan opleve lidt regn, men ellers holder det tørt.
Temperaturerne holder sig i samme leje mellem 2 og 5 grader i dagtimerne, mens natten bliver kold med temperaturer helt ned til 3 graders frost.
Når vi rammer mandag og tirsdag, strømmer der lidt lunere luft op over landet fra sydvest, så temperaturen får et løft. Men det bliver kun for en kort bemærkning, for midt i næste uge er der allerede udsigt til, at en koldfront fra nordvest igen vil ruske lidt op i vejret.
Så, kort fortalt: Udnyt weekenden til at få frisk luft, mens vejret spiller med på en mere venlig melodi.