Vild video: Elever bandt lærere til træ og bankede dem, fordi de fik dårlige karakterer

Mathias Madsen

127 uger siden

|

01/09/2022
Viralt
Foto: YouTube / Editorji
Foto: YouTube / Editorji
En bizar video er gået viralt på de sociale medier.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

En særdeles bizar video er gået viralt på de sociale medier og er blevet delt verden over af diverse nyhedsmedier. 

Videoen stammer fra Dumka-distriktet i det østlige Indien, hvor en gruppe elever har bundet nogle af deres lærere fast til et træ og angiveligt banket dem, fordi de ikke mente, at de fik høje nok karakterer til en eksamen.

Det skriver flere indiske og internationale medier. 

Hændelsen på videoen fandt sted d. 29. august, og i videoen kan man se, hvordan lærerne er bundet fast til et stort træ med rødt reb. 

Ifølge flere medier valgte adskillige elever herefter at tæske lærerne, fordi de havde dumpet hele 11 elever til en vigtig eksamen. 

Det er endnu uklart præcis, hvad der skete, og om lærerne fik nogle skader, men lokale myndigheder forsøger - trods modstand fra skolen - at efterforske sagen. 

En talsperson for det lokale politi ved navn Nityanand Bhokta har således forklaret, at skolen trods opfordring fra politiet ikke har anmeldt sagen, fordi de ikke vil "skade elevernes fremtidige karriere."

Ifølge Surendra Hebram, som er studievejleder på skolen, hvor eleverne går, har skolen selv håndteret sagen. 

"Vi modtog information om hændelsen og afholdte samtaler med alle lærerne. [...] eleverne forklarede, at de fik meget lave karakterer til eksamen, og at de ikke fik tilstrækkelig respons fra deres lærere," har hun således udtalt. 

Eleverne i videoen går på klassetrinnet kaldet 'Class IX', som svarer til 9. klasse i Danmark, og eksamenen har derfor stor betydning for deres fremtid. 

Se videoen ved at trykke her eller i det indiske nyhedsindslag herunder: