En 68-årig mand fra Søborg har fået en dom på et år og otte måneders fængsel for gennem en årrække at have opbevaret en hel stribe våben i sit kælderrum. De 16 måneder af dommen er betinget med en prøveperiode på to år.
Det var en tilfældighed, der gjorde, at mandens våbenlager overhovedet blev opdaget. Den 28. marts opstod der en mindre brand i et kælderrum i lejlighedskomplekset på Provst Bentzonsvej i Søborg. Ingen kom til skade, med det stod hurtigt klart, at rummet var proppet med ulovlige våben. Det oplyser Københavns Vestegns Politi.
Den 68-årige lå blandt andet inde med 24.453 stykker skarp ammunition, 2,2 kilo sprængstof, en håndgranat uden sprængstof samt tre rifler og et jagtgevær. Desuden opbevarede han en del observationsrøgbomber, flere kilo røgsvagt krudt, kanoslag og flere lyddæmpere, våbendele og forskellige detonatorer.
Manden erkendte i retten at have haft våbenlageret i en længere periode.
- Retten lagde ved strafudmålingen vægt på, at manden har udsat sine omgivelser for alvorlig fare ved at opbevare ulovlige våben på den måde, siger anklager Rasmus Kim Petersen.
Den 68-årige modtog dommen og afventer nu afsoning.