Mand viftede med pistol: Fyns Politi tog de store våben frem

Mathias Madsen

43 uger siden

|

23/06/2024
Indland
Arkivfoto / Foto: Presse-fotos.dk
Foto: Presse-fotos.dk
Fyns Politi rykkede søndag morgen ud til en anmeldelse om en mand med en pistol.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

Døgnet rundt 365 dage om året er der overalt i Danmark betjente på arbejde, som er klar til at rykke ud, når du og jeg har brug for hjælp.

Det kan være til småting som indbrud og Bilka-buler, men det kan også være til mere alvorlige ting som i går, da en mand afgik ved døden efter en personpåkørsel i Aarhus, eller som i morges da en mand gik rundt og viftede med en pistol i et boligkvarter.

Det var i hvert fald ifølge TV2 Fyn, hvad anmeldelsen lød på. Helt så alvorligt var det dog heldigvis ikke, da patruljerne kom frem; men manden blev alligevel anholdt og sigtet.

Skabte frygt

"Vi fik en melding om, at der var en, der rendte rundt med noget, der lignede en pistol og viftede med den. [...]," har vagtchef ved Fyns Politi Peter Vestergaard forklaret og uddybet, at hændelsen fandt sted i et boligkvarter i den midtfynske by Ringe.

Flere patruljer blev derfor sendt, men da de kom frem, konstaterede betjentene, at der var tale om en såkaldt attrappistol. Pistolen var altså ikke ægte.

Det nedskalerede naturligvis situationens alvor, men ifølge Vestergaard er det stadig alvorligt, da mandens handlinger skabte frygt i boligkvarteret.

"[...] det kan fremkalde frygt, og det bliver han sigtet og anholdt for," har vagtchefen således forklaret.

Vagtchefen vil ikke afsløre, hvor mange patruljer der blev sendt til stedet, men han har forklaret, at der blev sendt det antal, der blev skønnet nødvendigt, og at de tilstedeværende betjente "godt kan have haft længere våben" end sædvanligt.

De almene patruljebetjente i Danmark har udover deres tjenestevåben, som er en H&K USP Compact 9mm pistol, også adgang til den semiautomatiske maskinpistol H&K MP5.

Ads by MGDK