4. gang på 10 år: Danske ulve formerer sig

Mathias Nielsen

145 uger siden

|

12/07/2022
Indland
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Ulveparret har fået mindst én unge.

LIGE NU LÆSER ANDRE OGSÅ

I 2012 vendte ulven tilbage til Danmark igen. Siden da har de haft meget svært ved at yngle, men det er dog lykkedes nogle få gange. Og for andet år i træk har ulveparret i Klelund Plantage ved Hovborg fået hvalpe.

Vildtkameraer har foreløbigt dokumenteret, at der er mindst én hvalp. som er født først i maj måned, skriver Miljøstyrelsen i en pressemeddelelse. Det er altså anden gang at parret i Klelund Plantage er lykkedes med at yngle i Danmark.

 

Der kan godt være født mere end den ene unge, som man hidtil har observeret, siger forskere fra Naturhistorisk Museum Aarhus og Aarhus Universitet, som sammen overvåger ulvene for Miljøstyrelsen.

Det nye kuld er blevet observeret, fordi Den nationale ulveovervågning igennem foråret har fulgt forældreparret i Hovborgreviret i Sydjylland, der består af en danskfødt hanulv og en tyskfødt hun.

Parret etablerede sig i plantagen i december 2020 og fik fire hvalpe første gang i maj 2021.

Nu har det samme par igen fået hvalpe i samme område. Det er kun fjerde gang, et ulvepar har succes med at yngle i Danmark, siden ulven genindvandrede i 2012. Her står ulveparret fra Hovborg altså for halvdelen.

Hvis man er interesseret i at se den nye unge, så er den bedste mulighed ifølge Miljøstyrelsen ved at stille sig i udkigstårnet på Agerbækvej. Det er altså ikke ved at lede efter dem i terrænet.

 

Ads by MGDK